چگونه در فتوشاپ فیلم را به عکس متحرک تبدیل کنم ؟

نرم‌افزارهای مختلفی برای تبدیل فیلم‌های ویدئویی به عكس‌های متحرك GIF وجود دارد اما بسیاری از آنها پس از انجام عملیات تبدیل، انیمیشنی با كیفیت بسیار پایین را در اختیار شما قرار می‌دهد. نرم‌افزار فتوشاپ نیز برای بسیاری از كاربران به‌عنوان یك نرم‌افزار طراحی و ویرایش تصاویر شناخته شده است و كمتر كاربری از این نرم‌افزار انتظار ساخت تصاویر متحرك GIF را دارد؛ اما اگر كمی حرفه‌ای‌تر از ابزارهای موجود در این نرم‌افزار استفاده كنید پی‌می‌برید كه بهترین ابزار برای تبدیل فیلم به عكس متحرك، همین نرم‌افزار فتوشاپ است! چنانچه قصد دارید فریم‌های فیلم موردنظرتان را استخراج كرده و با كنار هم قرار دادن آنها یك عكس متحرك از نوع GIF ایجاد كنید، باید مراحل زیر را به انجام برسانید:

۱ـ ابتدا نرم‌افزار فتوشاپ را اجرا كنید. (فتوشاپ شما ‌باید نسخه CS5 و بالاتر باشد)

۲ـ به منوی File بروید و پس از انتخاب گزینه Import روی Video Frames to Layers كلیك كنید.

۳ـ در پنجره جدیدی كه نمایش داده می‌شود، مسیر فایل ویدئویی خود را مشخص كنید. توجه داشته باشید فرمت‌های مختلفی از جمله avi، mpg، mpeg و mov برای فراخوانی در این مرحله پشتیبانی می‌شوند.

۴ـ پس از مشخص كردن فایل ویدئویی موردنظر باید محدوده زمانی موردنظر برای فراخوانی در برنامه را مشخص كنید. در این مرحله می‌توانید از میان گزینه‌های مختلفی همچون From beginning to end (از اول تا پایان ویدئو) و Selected Range Only (انتخاب بخشی از ویدئو) یكی را به‌دلخواه انتخاب كرده و با كلیك روی گزینه OK مراحل كار را ادامه دهید.

۵ـ در این مرحله مشاهده می‌كنید كه همه فریم‌های موجود در محدوده مشخص شده به‌صورت لایه‌های مجزا در نرم‌افزار فتوشاپ اضافه شده است و می‌توانید باتوجه به نیاز خود به انجام تغییرات روی این لایه‌ها نیز بپردازید.

۶ـ در ادامه با انتخاب گزینه Save for Web and Devices از منوی File می‌توانید نسبت به ذخیره‌سازی فایل نهایی اقدام كنید.

۷ـ در این مرحله باید فرمت فایل نهایی را روی GIF قرار دهید و پس از مشخص كردن جزئیات دیگر همچون اندازه فریم‌ها، تعداد رنگ‌ها و كیفیت تصویر، با كلیك روی Save عملیات ذخیره‌سازی عكس متحرك را به پایان برسانید.